Ağrı Kesici Haplar Zararlı mıdır?

Ağrı Kesici Haplar Zararlı mıdır?

İnsanımızın beslenme alışkanlıklarının de düzensiz olmasından dolayı sıkça karşılaştıkları bacak ağrıları, bel ağrıları, baş ağrıları gibi problemler karşısında sürekli olarak Ağrı kesici kullanmak son derece zararlıdır. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre piyasada tüketilen ve çok bilinen Ağrı kesicilerin tamamının böbreklere verdiği zararlardan ötürü kullanması tavsiye edilmiyor. Ağrı kesici ilaçlar temelde ağlayan bölge oluşturmak amacıyla vücuda girdiğinden ötürü en büyük yan etkisi böbreklerde taş oluşumla tetiklemesinden oluşuyor.

Ağrı Kesici Hapların Zararları

Aşırı miktarda Ağrı kesici kullanan insanların ilerleyen yaşlarda bebeklerinin iflas etmesine gidecek kadar ağır sonuçları oluşabiliyor. Bununla birlikte özellikle diyabet ve hipertansiyon hastalarının Ağrı kesici kullanmadan önce doktorlarına sormalarını tavsiye ediyorlar. Şeker hastalarının ve kalp rahatsızlığı bulunan insanların kullanacakları Ağrı kesici ilaçlar özellikle sağ hastalıklı bölgeyi kötü etkilere karşı açık hale getireceğini ötürü doktorlar tarafından tavsiye edilmiyor.

ağrı kesici hap zararları

Ağrı Kesici Hapların Faydaları

Önemli bir migren ağrısı, bel ağrısı, kas ağrısı gibi durumlar karşısında eğer ki acil bir işiniz bulunuyorsa ve hareket etmek istiyorsanız Ağrı kesici almanızı tavsiye edebiliriz. Bununla beraber Ağrı kesiciler kullanırken en çok dikkat edilmesi gereken vücutta herhangi bir kronik hastalığım olmamasıdır. Hipertansiyon, diyabet gibi hastalıklara sahip kişilerin kullanacakları Ağrı kesiciler önemli sıkıntılar oluşturabilir.

Ağrı Kesici Hap Kullanılmaması Gereken Durumlar

ağrı kesiciler tehlikeli mi

Ameliyatlardan sonra ağrısı aşırı miktarda yoğun olan hastalara karşı doktorların tavsiye ettiği bir takım Ağrı kesici ilaçlar bulunmaktadır. Bununla birlikte doktor tavsiyesiyle alınmayan ve tavsiye ilaç şeklinde kullananlar kişilerde uzun dönemli vücutta kalıcı zararlar bırakabilir. Tüm bu sebeplerden ötürü Ağrı kesici ilaçlar da uzak durmak ve sadece Doktor tavsiyesi koşulları içerisindeyken kullanmak gerekir. Sıklıkla toplumumuzda bilinen baş ağrısı, bel ağrısı, kas ağrıları gibi sıkıntılar karşısında sürekli kullanılan Ağrı kesiciler önemli ölçüde zararlar verebilir. Tüm bu zararlar da uzak dönmek için temelde yapılması gereken düzenli beslenmek spor yapmak ve sağlıklı yaşamak adına dikkatli bir şekilde davranmak olacaktır.

Bu yazı hakkında yorumunuzu bekliyoruz

AŞAĞIDAN YORUM YAPABİLİRSİNİZ.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

Yukarı Çık